Siła grywalizacji — jak skutecznie rekrutować w IT za pomocą wyzwań online?

Firmy z branży IT prześcigają się w pomysłach na to, jak zaangażować i zatrudnić idealnie dopasowanych kandydatów. Owocowe wtorki, bezpłatne kursy, pokoje gier i relaksu. Jaki wpływ na rekrutację miałaby siła grywalizacji? Jak rekrutować doświadczonych programistów i specjalistów IT tak, aby w ogóle nie czuli, że są w procesie rekrutacji?

ChallengeRocket
4 min readDec 2, 2020

Zaangażuj kandydatów w wyzwanie rekrutacyjne!

Na pewno znana jest Ci koncepcja hackathonu rekrutacyjnego. Hackathon to wydarzenie (stacjonarne lub online) mające na celu zebranie w jednym czasie grupy zaangażowanych i utalentowanych osób, których zadaniem jest rozwiązanie realnego problemu — indywidualnie lub zespołowo. Hackathony są mocno osadzone w branży IT, jednak na przestrzeni ostatnich lat mocno ewoluowały.

Obecnie hackathony nabierają nowego charakteru. Nie chodzi już tylko o zgromadzenie ciekawych projektów, rozwiązanie problemów i współpracę (choć i takie na naszej platformie wciąż się zdarzają, np. HackYeah), ale coraz częściej ich głównym i jedynym celem jest rekrutacja IT: talentów a nawet całych zespołów. Rekrutacja specjalistów poprzez wyzwania rekrutacyjne tzw. SkillChallenge to doskonała metoda na urozmaicenie standardowego procesu rekrutacji programistów.

Źródło: Unsplash

Zmień grywalizację w rekrutację

SkillChallenge (nazywany również hackathonem lub wyzwaniem rekrutacyjnym online) polega na połączeniu standardowej oferty pracy z testem kompetencji, sprawdzającym umiejętności techniczne w dowolnym języku programowania, np. Java, PHP, Python, C++, JavaScript i wiele innych. Każdy kandydat ma możliwość aplikowania za pomocą takiego zadania, dzięki czemu prezentuje swoje umiejętności, co drugiej stronie daje wstępną weryfikację (pre-assessment) zgromadzonej puli talentów. Rekruterzy IT mają dostęp do wszystkich aplikacji wraz z wynikami testów.

Hackathony, wyzwania rekrutacyjne i SkillChallenge nie muszą być ogromnym projektem employer brandingowym. Pomagają osiągać cele rekrutacyjne w niestandardowy sposób, ale sprawniej i bez większego wysiłku niż publikacja oferty na jednym z wielu job boardów. Dodanie SkillChallenge do ogłoszenia opisującego otwartą pozycję technologiczną w firmie zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut.

Sprawdź, jak przy pomocy narzędzia ChallengeRocket lider technologii 5G na świecie — firma Ericsson — przygotowała SkillChallenge, które w 30 dni dostarczyło ponad 390 zweryfikowanych kandydatów.

Co zyskasz dzięki rekrutacji w formule SkillChallenge?

  • Zweryfikujesz kompetencje techniczne już na pierwszym etapie procesu (wstępny pre-assessment) — bez czasochłonnych rozmów screeningowych sprawdzisz kto ma wymagane kompetencje techniczne. Pre-assessment potencjalnych kandydatów na wczesnym etapie oszczędzi czas, dzięki czemu szybciej zapełnisz otwarte pozycje IT w Twojej firmie.
  • Dasz kandydatom natychmiastowy feedback — dzięki automatycznej ocenie testów dajemy kandydatom informację zwrotną dotyczącą ich statusu w procesie rekrutacji. Automatyzujemy pracę rekrutera.
  • Wyróżnisz się i wzmocnisz employer branding marki — dołączając wyzwanie do Twoich standardowych ofert pracy dajesz kandydatom możliwość sprawdzenia ich umiejętności oraz udziału w mniej typowym procesie, co pozytywnie wpłynie na wizerunek pracodawcy.
  • Przyspieszysz swoje rekrutacje — szybka selekcja kandydatów, którzy aplikują przez rozwiązanie zadania programistycznego, zaoszczędzi czas konieczny na ręczny screening CV czy wstępne rozmowy z mało zaangażowanymi osobami. W jednym narzędziu gromadzisz wszystkie niezbędne informacje — wynik, dostępność czy oczekiwania finansowe.
  • Przeprowadzisz rekrutację IT 100% online — kompleksowe narzędzie daje możliwość zbudowania wyzwania rekrutacyjnego w jednym miejscu w kilkanaście minut. Dzięki dostępowi do dedykowanego panelu zarządzasz wszystkimi procesami rekrutacji i całość przeprowadzasz w pełni zdalnie.
Źródło: Unsplash

Wiele firm technologicznych korzysta z formuły hackathonu rekrutacyjnego, aby precyzyjniej docierać do potencjalnych kandydatów IT. W wyzwania rekrutacyjne przygotowane dla banku BNP Paribas Polska (BNP Java Hiring Challenge oraz BNP Python Hiring Challenge) zaangażowanych zostało ponad 500 programistów specjalizujących się w technologiach Java oraz Python (czytaj case study).

Więcej przykładów wykorzystania formuły SkillChallenge w procesach rekrutacji w takich firmach jak DB Schenker, czy Rockwell Automation znajdziesz tutaj.

Sprawdź wszystkich pracodawców, którzy realizują swoje cele rekrutacyjne z wykorzystaniem SkillChallenge na ChallengeRocket.com.

Zacznij od publikacji oferty pracy połączonej z testem by zgromadzić najciekawszych kandydatów

Rozpocznij działać już dziś! Nie ma lepszego momentu na sprawdzenie skuteczności hackathonu rekrutacyjnego niż aktualna sytuacja — większość osób pracuje zdalnie, zachęć ich więc do podjęcia wyzwania, sprawdzenia swoich umiejętności i aplikowania w mniej standardowy sposób. Zadbaj o candidate experience i wyróżnij swoją firmę na tle innych. Taka forma rekrutacji IT umożliwi udzielenie automatycznego feedbacku o kolejnym etapie rekrutacji oraz selekcję specjalistów z mocnymi kompetencjami — wszystko online i za pomocą jednego narzędzia.

Sprawdź możliwości, które oferuje platforma ChallengeRocket już za 79$. Zostaw swój adres e-mail! Skontaktujemy się z Tobą i pokażemy, jak hackathon rekrutacyjny może uatrakcyjnić proces rekrutacji.

--

--

ChallengeRocket

ChallengeRocket.com helps companies find and engage top-performing tech talent matched to their open job positions using online recruitment SkillChallenges.