Ericsson Coding Challenge — czyli jak zrealizować cele rekrutacyjne, korzystając z jednego narzędzia

Jak w ciągu miesiąca dotrzeć do 40 tysięcy kandydatów i otrzymać niemal 500 dopasowanych aplikacji na otwarte stanowisko pracy? Odpowiedź to dedykowany SkillChallenge na platformie ChallengeRocket.

Od lat firmy z branży IT borykają się z problemami w obszarze rekrutacji. Brak wykwalifikowanych kandydatów, utrudniony dostęp do najlepszych talentów i problemy w weryfikacji umiejętności to najczęstsze przeszkody, jakie napotykają rekruterzy. Na szczęście nowe technologie dają nam coraz więcej możliwości umożliwiających prowadzenie skutecznych działań, nawet w najbardziej wymagających obszarach.

Wyzwanie: skuteczność w pozyskiwaniu dopasowanych kandydatów i optymalizacja procesu rekrutacji IT

Źródło: opracowanie własne ChallengeRocket.com

Standardowe oferty pracy IT nie zawsze konwertują zgodnie z oczekiwaniami, a przeglądanie nadesłanych CV i weryfikacja umiejętności technicznych kandydatów zajmuje dużą część i tak już długiego procesu rekrutacji. To właśnie dlatego wielozadaniowe narzędzia online (all in one place) takie jak platforma ChallengeRocket.com zyskują na popularności. Ta filozofia przyświecała nam w czasie realizacji Ericsson Coding Challenge, którego celem było wyłonienie najzdolniejszych i najlepiej rokujących młodych programistów Java i C++.

Wiedząc przed jakim wyzwaniem stoimy, wspólnie wypracowaliśmy poniższe cele:

 • przedstawienie marki pracodawcy jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca pracy dla programistów;
 • zainteresowanie kandydatów marką i pracą w Ericsson;
 • zbudowanie puli zaangażowanych talentów (programistów Java i C++);
 • zatrudnienie najlepszych kandydatów do letniego programu stażowego.
Źródło: opracowanie własne ChallengeRocket.com

W ciągu miesiąca zrealizowaliśmy każdy z zaplanowanych celów: w dalszej części opisujemy jak to zrobiliśmy.

Rozwiązanie: niestandardowe podejście, które pozwala na wyszukiwanie, weryfikowanie umiejętności i zaangażowanie kandydatów

Wyzwanie rekrutacyjne realizowane było za pomocą platformy rekrutacyjnej ChallengeRocket. W ramach działań uruchomiony został tzw. SkillChallenge, który pozwolił ocenić poziom umiejętności kandydatów oraz w szybki sposób odfiltrować tych, którzy spełniali wymagane kryteria.

Weryfikacja kandydatów pod kątem dopasowania do przyszłego stanowiska pracy realizowana jest przez autorski algorytm narzędzia, który działa w oparciu o AI. Dzięki niemu możliwe jest zidentyfikowanie potrzeb pracodawcy i wyłonienie do dalszych rozmów z managerami kandydatów precyzyjnie dopasowanych do oferty pracy.

Punktem wyjścia do realizacji kampanii za pomocą metodyki SkillChallenge jest przygotowanie profilu marki — Candidate Hub. Strona nie tylko pełni funkcję agregującą aktualności pracodawcy, ale również służy do budowania społeczności zaangażowanych kandydatów pod przyszłe rekrutacje.

Źródło: opracowanie własne ChallengeRocket.com

Efekty

490 osób zainteresowanych procesem, zasięg kampanii niemal 39 tys. oraz feedback dla wszystkich kandydatów — niezależnie od wyniku rekrutacji, nikt nie pozostał bez informacji zwrotnej.

Za pomocą narzędzia ChallengeRocket, Ericsson skutecznie pozyskał kandydatów gotowych do dalszych rozmów z managerami oraz zbudował zaangażowaną społeczność wokół swojej marki (prawie 500 osób wyraziło zainteresowanie rekrutacją). Jedna kampania pozwoliła zdigitalizować cały proces sourcingu kandydatów oraz usprawnić zarządzanie aplikacjami, jednocześnie obniżając koszty rekrutacji IT w Ericsson.

Efekty zrealizowanej kampanii rekrutacyjnej Ericsson Coding Challenge:

 • ponad 38 tys. osób otrzymało informację o aktualnie prowadzonych działaniach rekrutacyjnych;
 • 8140 osób odwiedziło stronę wyzwania;
 • 393 kandydatów przystąpiło do procesu rekrutacyjnego,
 • 320 z potencjalnych kandydatów pochodziło z Łodzi lub Krakowa (lub było skłonnych do relokacji po otrzymaniu stażu);
 • zarekomendowane zostały 172 osoby precyzyjnie dopasowane do profilu poszukiwanego kandydata;
 • 35 osób podczas rozwiązywania zadań osiągnęło wynik min. 70%, co było pożądanym poziomem umiejętności kandydatów.
Źródło: opracowanie własne ChallengeRocket.com

Dlaczego firmy wybierają SkillChallenge zamiast standardowych ogłoszeń o pracę? Ponieważ ta metodologia pozwala na:

 • obniżenie kosztów związanych z sourcingiem o 72%*;
 • pre-assessment kandydatów,
 • zwiększenie efektywności oferty pracy o 85%*,
 • budowę zaangażowanego talent pool wokół marki,
 • zebranie pozytywnych opinii od ponad 80%* kandydatów angażujących się w procesy rekrutacyjne, oparte o realne umiejętności.

Interesują Cię szczegóły tej oraz innych realizacji w ramach platformy ChallengeRocket.com? Skontaktuj się z nami!

*Badania własne, przeprowadzone przez ChallengeRocket.com

ChallengeRocket.com helps companies find and engage top-performing tech talent matched to their open job positions using online recruitment SkillChallenges.

ChallengeRocket.com helps companies find and engage top-performing tech talent matched to their open job positions using online recruitment SkillChallenges.