5 powodów, dla których warto wziąć udział w hackathonie rekrutacyjnym

Rok 2020 przyniósł wiele zmian w rekrutacji IT. Wiele aktywności przeniosło się do sfery online, a inne przybrały nowy kształt. Na pewno znasz koncepcję hackathonu. To wydarzenie, które skupia talenty programistyczne i ma na celu rozwiązanie danego problemu, wykonanie zadania czy realizację projektów. W roku 2020 rekruterzy IT idą o krok dalej — zachowują ideę hackathonu, dodając do niej pierwiastek rekrutacji. Tak oto powstaje koncepcja hackathonu rekrutacyjnego.

Hackathon rekrutacyjny ma zazwyczaj formę online a jego głównym celem jest rekrutacja najlepszych talentów spośród osób, które podejmą się konkretnego wyzwania programistycznego. Hackathon rekrutacyjny, zwany również SkillChallenge, sprawdzający faktyczne umiejętności kandydatów, jest niestandardowym sposobem na aplikowanie do pracy i zaprezentowanie przed pracodawcą czegoś więcej niż CV. Wyobraź sobie sytuację, w której widzisz atrakcyjną ofertę pracy IT, chcesz aplikować, ale Twoje doświadczenie zawodowe nie jest duże. Wiesz za to, że masz mocne kompetencje techniczne i chciałbyś się wykazać. Na szczęście oferta pracy wzbogacona jest o test lub zadanie kodu (SkillChallenge), którego poprawne rozwiązanie da Ci możliwość płynnego przejścia do drugiego etapu rekrutacji, a dodatkowo otrzymasz natychmiastowy feedback. Wszystko100% online.

Brzmi atrakcyjnie? Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poznaj 5 powodów, dla których w 2020 i 2021 warto aplikować na oferty pracy IT poprzez wyzwania rekrutacyjne, hackathony i SkillChallenge. Zaczynamy!

Źródło: Unsplash

1. Pokażesz swoje programistyczne umiejętności

Hackathony rekrutacyjne (tzw. SkillChallenge) dają ci możliwość aplikowania do firm technologicznych nie tylko poprzez CV. Zadania na hackathonach rekrutacyjnych często są testami z kodowania lub zadaniami analitycznymi — w ciągu nawet kilkunastu minut zaprezentujesz swoje kompetencje techniczne i biznesowe zrozumienie problemu. Pokażesz co potrafisz, często w kontekście zadań, które odzwierciedlają realne projekty w danej firmie. Takie wyzwania rekrutacyjne prowadzimy dla największych pracodawców, między innymi dla światowego lidera 5G — firmy Ericsson (Hackathon Ericsson), EY GDS Poland (EY GDS Poland Java Challenge) czy BNP Paribas (Java Hiring Challenge i Python Hiring Challenge). Przeczytaj co o udziale w wyzwaniach rekrutacyjnych sądzą jego uczestnicy i zwycięzcy!

Gotowi do podjęcia wyzwania? Aktualne wyzwania i hackathony rekrutacyjne zawsze znajdziesz na ChallengeRocket.com.

2. Weźmiesz udział w rekrutacji 100% online

Hackathony, wyzwania rekrutacyjne i SkillChallenge dają Ci możliwość aplikowania na stanowiska IT w 100% zdalnie. Nie musisz wychodzić z domu, odbywać rozmów, po prostu poświęcasz kilka minut na zgłoszenie udziału (nie musisz się nigdzie rejestrować) i niewiele dłużej na wypełnienie testu lub zadania programistycznego — i tyle! Wszystko dzięki jednemu narzędziu — ChallengeRocket.com. Co ważne, natychmiast otrzymujesz feedback dotyczący twojego rozwiązania. Dzięki wyzwaniom online i SkillChallenges możesz aplikować zdalnie na przeróżne stanowiska IT, które nie są dostępne na standardowych job boardach. Przykładem może być firma Samsung, która za pomocą serii wyzwań (Samsung Algorithmic Challenge) szukała najlepszych specjalistów do swojego działu R&D. Praca to nie wszystko bo udział w hackathonach rekrutacyjnych często daje możliwość wygrania interesujących nagród. Przykładowo przy realizacji dla NVIDIA (NVIDIA® Jetson™ Developer Challenge), zwycięzcy zostali zaproszeni do siedziby firmy w USA! Tutaj znajdziesz podsumowanie tego wyzwania.

Załóż konto na ChallengeRocket.com, aby być na bieżąco ze światem IT i otrzymywać powiadomienia o nowych wyzwaniach rekrutacyjnych i najświeższych ofertach pracy w IT, prosto na maila (zajmie Ci to 30 sekund!).

Źródło: Unsplash

3. Spróbujesz niestandardowego i szybkiego procesu rekrutacji

Mini hackathony rekrutacyjne dają pracodawcom możliwość przeprowadzenia szybkiego procesu rekrutacji. Dlaczego? Otóż wyzwanie i zadanie w ofertach publikowanym na ChallengeRocket.com są często pierwszym etapem rekrutacji. Pre-assessmentem, który jest selekcją kandydatów, dzięki której rekruterzy od razu wiedzą z kim kontynuować rozmowy. Taką selekcję kandydatów osiągnęliśmy w wyzwaniu rekrutującym Senior Java Developerów dla Dynatrace (Hack Attempt Discovery), gdzie poprawne wykonanie zadania gwarantowało zwolnienie ze wstępnej oraz technicznej rozmowy z rekruterem IT. Podobnie w przypadku wyzwania dla Schaeffler (Schaeffler Java Hiring Challenge) — osoby, które uzyskały dobry wynik ze SkillChallenge i spełniały kryteria firmy, otrzymały zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Bez wstępnych rozmów, bez nerwowego oczekiwania na informację zwrotną, bez konieczności dopytywania rekrutera, jaki jest status aplikacji. Wszystko może dziać się online i automatycznie.

Poznaj firmy, które zaufały koncepcji rekrutacji poprzez wyzwania i hackathony. Sprawdź profile pracodawców i ich otwarte rekrutacje.

4. Poznasz lepiej potencjalnego pracodawcę

Biorąc udział w wyzwaniu rekrutacyjnym masz pewność, że pracodawca stawia na rozwój i budowanie zaangażowanych zespołów. Zanim przystąpisz do rekrutacji do konkretnej firmy, sprawdź jakie aktywności rekrutacyjne organizują: hackathony, wyzwania online a może meet-upy. Takie działania wskazują na to, że firma dba o swoją markę i skupia się na dotarciu do osób, które również stawiają na rozwój, poszerzanie horyzontów i praktyczne wykorzystanie swoich umiejętności.

Źródło: Unsplash

5. Wzbogacisz swoje CV o realne projekty

Pamiętaj, że hackathony rekrutacyjne są świetną opcją nie tylko dla doświadczonych programistów i analityków danych, ale też dla osób bez dużego doświadczenia komercyjnego. Udział w hackathonach, wyzwaniach i SkillChallenge takich jak jeden z największych polskich hackathonów HackYeah czy wyzwanie rekrutacyjne Cyber Security Hiring Challenge realizowane dla Tauron — dają możliwość wzbogacenia swojego portfolio o ciekawe i niestandardowe projekty.

Koncepcja wyzwania SkillChallenge sprawia, że każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania i tego, co ma w CV, ma szansę pokazać swoje faktyczne umiejętności, aplikować szybko i całkowicie online oraz dostać transparentną informację zwrotną.

Załóż konto na ChallengeRocket, aby być na bieżąco z wyzwaniami online, hackathonami rekrutacyjnymi oraz ogłoszeniami o pracę od firm, które korzystają z tej formy rekrutacji. Dołącz do nas!

ChallengeRocket.com helps companies find and engage top-performing tech talent matched to their open job positions using online recruitment SkillChallenges.

ChallengeRocket.com helps companies find and engage top-performing tech talent matched to their open job positions using online recruitment SkillChallenges.